Diploma Fakulteta digitalnih umetnosti Univerziteta Metropolitan Zvezdani Marjanović pružila je mogućnost za uspešnu karijeru u Nemačkoj
3.02.2014.
– Da li možete da nam malo bolje predstavite sebe i da nam kažete nešto više o tome šta ste do sada postigli?
Ja sam Zvezdana Marjanović, ima 33 godine, rođena sam i dodrasla u Osijeku, posle završetka srednje škole sam se preselila u Beograd gde sam živela do 2007 kada se selim u Češku. Oduvek sam volela da crtam i sve što se tiče dizajna i umetnosti ali sticajem okolnosti studiranje grafičkog dizajna nije bila moja primarna odluka. Tek nakon nekog vremena su se kockice složile pa tako 2008. upisujem grafički dizajn na Univerzitetu Metropolitan.
Trenutno radim kao grafički dizajner za kompaniju SUSE u Nirnbergu u Nemačkoj. Pre toga sam radila kao projekt menadžer IBM-u u Brnu, a uporedo sa tim poslom sam i studirala grafički dizajn što je bilo vrlo teško ali za mene je to bilo ostvarenje nekog davnog sna.
– Studirali ste Grafički dizajn štampanih medija na Fakultetu Digitalnih umetnosti Univerziteta Metropolitan. Koja iskustva ste stekli tokom studija?
Sa ovog fakultet imam samo pozitivna iskusta. Fakultet mi je omogućio da studiram i istovremeno radim. Takođe mi je omogućio da studiram u Srbiji iako ne živim tamo.
Ne mogu da nađem nijednu zamerku.
– Da li su vam studije preko interneta pružile očekivana znanja koja ste imali prilikom upisa?
Da, jesu, ali učenju nije kraj. Iako sam završila fakultet uvek je neohodno dopunjavati i obnavljati znanje.
– Nedavno ste diplomirali na Univerzitetu Metropolitan i preselili se u Nemačku, gde ste pronašli i posao. Molimo Vas da nam kažete nešto više o Vašem iskustvu tokom traženja posla tamo.
Danas je suvgde teško naći posao. Dosta poslatih aplikacija, a samo nekoliko pozitivnih odgovora. Još u toku studiranja tražila sam posao kao dizajner ali se prava prilika pojavila tek pošto sam diplomirala.
Očekivanja poslodavca su nekada i prevelika, a konkurencija je velika. Jezik i radna dozvola su takođe često uzrok negativnih odgovora.
– Na koji način ste ih kontaktirali?
Dobila sam obaveštenje sa Linked in-a da SUSE zapošljava grafičkog dizajnera i da traže nekoga iz oblasti štampanih medija. Aplicirala sam direktno na njihovom sajtu. Nakon 3 dana sam dobila poziv za prvi intervju.
– Uz radnu biografiju priložili ste i portfolio sa svojim radovima. Budući da ste pre kao i tokom studija radili posao koji nije iz domena dizajna, šta je činilo vaš portfolio?
Uz to što sam radila u IBM-u po malo sam radila i kao freelance dizajner tako da sam u portfolio uvrstila sve te projekte koje sam radila nezavisno, ali veliki deo portfolija su projekti sa fakulteta.
– Kako kompanije gledaju i uvažavaju Vašu diplomu stečenu na Univerzitetu Metropolitan? Da li možete da procenite na osnovu dosadašnjeg iskustva koliko je prihvaćena kod inostranih
poslodavaca?
Ja nisam imala nikakv problem sa diplomom stečenom u Srbiji ili na našem univerzitetu, čak nisam morala da radim nostrifikaciju. Kada se aplicira za posao, u većem delu Evrope prvo pitaju šta znate da radite i kakva iskustva imate, a tek na kraju dolazi diploma kao dodatna potvrda.
– Na kakvim dizajnerskim projektima ste do sada imali prilike da radite?
Pre nego što sam počela da radim za SUSE, radila sam za mali studio u Brnu kao freelance dizajner. Tu sam radila na projektima vezanim uglavnom za web dizajn. Takođe sam radila dizajn logoa i korporativnog identiteta nekih firmi.
Trenutno radim na dizajnu promotivnog materijala koji treba da predstavi jedan segment onoga što SUSE radi. Materijal će se koristiti na različitim konferencijama i sajmovima u svetu.
– Da li ste radili neke isključivo individualne projekte ili ste više iskusili i rad u dizajn timu?Recite nam nešto više o tom iskustvu.Moj tim čine ljudi koji imaju različita iskustva i znanje vezano za vizuelne komunikacije tako da svako od nas ima specifične zadatke usko vezane za naše polje ali kada su konačne odluke i komentari u pitanju tu je uvek timski rad.
-Da li primećujete razliku izmedju dizajna u Srbiji, Ceškoj i sada u Nemačkoj?
Postoji razlika u dizajnu u Srbiji i Českoj. Čini mi se da se u Srbiju ulaže mnogo više truda u dizajn nego u Češkoj. Što se tiče Nemačke jos uvek nisam imala vremena da otkrijem kakav je dizajn ovde ali verujem da neću ostati ravnodušna ipak živim u gradu Albrehta Direra i zemlji poznatoj po Bauhausu, Plakatstilu i drugim umetničkim stilovima. Još nisam otkrila ni najmanji deo onogo što se može naći ovde ali sam skoro sigurna da će nadmašiti očekivanja.
– Možete li nam reći kako Vam se dopada život u Nemačkoj?
Za sada mi se zaista sviđa. Nirnberg je lep i živ grad i ne bih da ga menjam.
– Kako se snalazite i kakve planove imate za Vašu budućnost?
Snalazim se odlično mnogo bolje nego na samom početku, a to je rezutat godina provedenih izvan zemlje, situacija koje mogu da vas zadese kao stranca i rada u različitim okruženjima.
Što se tiče planova za budućnost, prvi plan je proći probni period, naučiti što više i uživati u poslu.
Radove mozete pogledati ovde.