Završna konferencija projekta ABCD u Mađarskoj

Završna konferencija projekta ABCD u Mađarskoj

15.07.2024.

Univerzitet Metropolitan kao jedan od partnera projekat ABCD – The Alliance of Boundary Crossing for Deep Tech (Broj projekta: 230055) je učestvova u sprovođenju završne konferencije projekta. Konferencija je trajala od 01.07.2024 od 05.07.2024 u dva grada, prva tri dana su bila u Budimpešti gde su učestvovali i studenti Univerziteta Metropolitan, Anja Veličković, Katarina Lazović i Nikola Davidović, dok su im se od drugog dana pridružili i profesori doc. dr Vladimir Škorić i doc. dr Goran Pavlović, kao i Olga Pavlović.

 

Prvog dana konferencije održana je radionica fokusirana na razvoj preduzetničkog načina razmišljanja. Sesija je osmišljena da istraži i identifikuje najkritičnije aspekte preduzetništva, uključujući unutrašnju motivaciju, kreativnost, otpornost, samoefikasnost i mnoge druge. Tokom radionice, učesnici (studenti, profesori, privrednici, subjekti iz neakademske zajednice) su se uključili u različite aktivnosti i diskusije koje su istakle značaj ovih atributa. Radionica je zaključena konsenzusom o važnosti kontinuiranog učenja. U poslovnom okruženju koje se brzo menja, naglašena je potreba za kontinuiranim učenjem kao načinom da se kreiraju ideje koje će voditi konkurentnosti. U drugom delu radionice, diskusija je vođena u domenu preduzetničkog načina razmišljanja među studentima iz različitih akademskih oblasti, uključujući menadžment, inženjering i biologiju. Istaknuto je da preduzetništvo nije ograničeno na studente biznisa, već je relevantno za različite oblasti. Stoga je cilj ove radionice bio da se identifikuju efikasni načini kako razviti preduzetnični način razmišljanja kod studenata iz različitih disciplina.

 

Drugi dan konferencije bio je posvećen istraživanju mogućnosti finansiranja i razmeni iskustava iz poseta različitim inkubatorima. Konferencija je počela prezentacijama partnera uključenih u projekat, od kojih su svaki razgovarali o različitim mogućnostima finansiranja koje su dostupne za podršku idejama i startapovima. Ove diskusije su pokrivale širok spektar izvora finansiranja, uključujući grantove, privatne investicije, rizični kapital i slično. Partneri su pružili detaljne informacije o kriterijumima za svaku vrstu finansiranja, procesima prijave i savetima za povećanje šansi za obezbeđivanje finansijske podrške. Prezentacije su istakle specifične fondove dizajnirane da podrže startapove u ranoj fazi, naglašavajući važnost dobro razvijenog poslovnog plana. Učesnici su naučili o različitim fazama finansiranja, od početnog kapitala do skaliranja. U drugom delu dana, svaki partner je podelio svoja iskustva iz posete različitim inkubatorima. Ovi uvidi su bili posebno dragoceni za učesnike koji su želeli da shvate kako inkubatori mogu da podrže rast startapova. Partneri su opisali jedinstvene karakteristike i usluge podrške koje nude različiti inkubatori, uključujući mentorstvo, mogućnosti umrežavanja i pristup resursima.

 

Poslednji dan konferencije je uključivao sesiju predstavljanja poslovnih ideja, tj. Startapova. Predstavljanje je počelo tako što su timovi predstavili svoje ideje putem Zoom-a. Svaki predstavnik je imao priliku da kroz prezentacije podeli svoju viziju, poslovni model i tržišni potencijal.

 

Nakon onlajn prezentacija, fokus je prebačen na poslednju rundu, gde su tri startupa imala priliku da predstave svoje ideje u oblasti duboke tehnologije (DeepTech) u finalnom takmičenju. Ove prezentacije su održane lično i istakle su najsavremenije tehnologije i inovacije sa potencijalom značajnog uticaja. Finalisti su demonstrirali napredak u oblastima kao što su veštačka inteligencija, biotehnologija i napredni materijali. Na kraju je jedan startap izašao kao pobednik, koji je dobio nagradu od 10.000 evra. Ovo finansiranje je imalo za cilj da pomogne pobedničkom timu da dalje razvije i proširi svoju inovativnu ideju. Nakon pitch sesije, konferencija je završena aktivnostima na kojoj su partneri imali priliku da razgovaraju, pozdrave jedni druge i razmisle o budućoj saradnji na nekim sličnim projektima.

 

Više o projektu možete videte na: https://abcd-project-deeptech.org/