Studenti Univerziteta Metropolitan u nacionalnom finalu Takmičenja za najbolju studentsku ideju za 2017. godinu

1.12.2017.

Tim studenata Univerziteta Metropolitan plasirao se u nacionalno finale Takmičenja za najbolju studentsku ideju, koje je održano u Privrednoj komori Srbije 01. decembra 2017. godine. U nacionalnom finalu učestvovalo je 11 najboljih timova sa lokalnih takmičenja, prethodno održanih na 7 partnerskih visokoškolskih institucija u Srbiji, u okviru međunarodnog projekta IF4TM („Institutional Framework for Development of the Third Mission of Universities in Serbia“). Timovi su predstavili svoje ideje u okviru sedmominutnih prezentacija, nakon čega su usledila trominutna pitanja žirija. Žiri se sastojao od 5 članova – stručnjaka sa iskustvom u oblasti inovacija, preduzetništva i komercijalizacije, u sastavu:

• prof. dr Vesna Mandić – koordinator projekta IF4TM sa Univerziteta u Kragujevcu
  • prof. dr Miladin Kostić – rektor Državnog univerziteta u Novom Pazaru
  • Nataša Ćirović – kordinator projekata Poslovno-tehnološkog inkubatora tehničkih fakulteta u Beogradu
  • Đorđe Ćelić – direktor Poslovnog inkubatora u Novom Sadu
  • Vladimir Vukadinović – direktor Centra za transfer tehnologije Univerziteta u Kragujevcu

Na osnovu ocena žirija, svi timovi su rangirani i izabrana su 3 najbolja tima. Prvo mesto i novčanu nagradu od 150.000 dinara osvojio je tim Popularity Wolves sa Univerziteta u Kragujevcu, za ideju podizanja popularnosti. Drugo mesto i nagrada od 100.000 dinara pripala je timu Aqua Team sa Državnog univerziteta u Novom Pazaru, za ideju sistema za kućno uzgajanje hrane. Treće mesto i nagradu od 75.000 dinara osvojio je tim M3 sa Univerziteta u Novom Sadu, za ideju Body Fit Monitor. Novčane nagrade za 3 najbolja tima obezbedile su u zajedničkoj saradnji kompanija SBB i partnerske institucije na projektu IF4TM: Univerzitet u Kragujevcu, Univerzitet u Novom Sadu, Univerzitet u Nišu, Univerzitet Metropolitan u Beogradu, Državni univerzitet u Novom Pazaru i Visoka tehnička škola strukovnih studija u Zrenjaninu.

U nacionalnom finalu Takmičenja, Univerzitet Metropolitan je predstavljao tim Interaktivno pozorište, sa idejom 11.21, koji su činili studenti: Jelena Petković, Vasilije Stanković, Marko Jovanović i Mario Živadinović sa 1. godine smera Biznis i marketing u Nišu. Na sledećem linku pogledajte sjajnu prezentaciju studenata Univerziteta Metropolitan: http://www.youtube.com/watch?v=lhL69DOWEIs

U okviru pripreme za nacionalno finale Takmičenja za najbolju studentsku ideju, organizovana je studijska poseta Univerzitetu u Mariboru u periodu od 22. do 25. oktobra 2017. godine. Pobednički timovi studenata sa lokalnih takmičenja tom prilikom su se upoznali sa slovenačkom praksom i iskustvima u oblasti preduzetništva, upravljanja inovacijama, transfera tehnologije i startup inicijativa. U okviru kreativne radionice Pretraživanje i evaluacija ideja, razmenjena su iskustava u transferu tehnologije Tehnološkog centra Univerziteta u Mariboru, radi unapređenja procesa generisanja i selekcije najperspektivnijih studentskih ideja koje mogu unaprediti transfer tehnologije na srpskim univerzitetima. Prilikom obilaska proizvodnih linija inovativne kompanije Talum, studentima su predstavljeni primeri uspešnog upravljanja inovacionim procesom i mehanizmi za unapređenje inovativnosti i generisanja novih ideja. Prilikom posete poslovnom inkubatoru Tovarna Podjemov Univerziteta u Mariboru, studenti su se upoznali sa mehanizmima podrške inovativnim mladim ljudima u pokretanju startup-a. Tom prilikom je predstavnik jedne uspešne startup kompanije podelio svoja iskustva i izazove u procesu uspostavljanja i vođenja startup-a, nakon čega su usledile konsultacije 1-na-1 za sve zainteresovane studente.

Čestitamo našim studentima na odličnoj ideji i izuzetnoj prezentaciji. Univerzitet Metropolitan će kao i do sada pružiti podršku u razvoju ideja svojih najaktivnijih studenata.

Takmičenje je sprovedeno u okviru međunarodnog projekta IF4TM („Institutional Framework for Development of the Third Mission of Universities in Serbia“), u saradnji sa još 5 univerziteta u Srbiji, uz podršku Erasmus+ programa.

„This project has been funded with support from the European Commission. This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein“