Konkurs za stipendiranje do 10 studenata upisanih na 2., 3. ili 4. godinu osnovnih akademskih studija Informacione tehnologije

Konkurs za stipendiranje do 10 studenata upisanih na 2., 3. ili 4. godinu osnovnih akademskih studija Informacione tehnologije

24.06.2014.

Univerzitet Metroplitan i kompanija A+Crowd iz Toronta (Kanada) objavljuju

 

KONKURS ZA STIPENDIRANJE
do 10 studenata  upisanih na 2., 3. ili 4. godinu osnovnih akademskih studija Informacione tehnologije Univerziteta Metropolitan

 

Za potrebe svojih start-up firmi koje će od jeseni 2014.  početi sa radom u IT inkubatoru  Poslovno-obrazovnog  centra Univerziteta Metropolitan u Nišu (nadalje, UM), firma A+Crowd nudi  studentima koji upišu 2., 3. ili 4. godinu osnovnih akademskih studija iz Informacionih tehnologija Univerziteta Metropolitan  sledeće uslove:

  • Besplatno studiranje, tj. plaćenu školarinu
  • Pored plaćene školarine, i stipendiju u iznosu od 100 EUR mesečno,
  • Zaposlenje u jednoj od firmi osnovane od strane A+Crowd, po završetku studija
  • Mogućnost dobijanja posebnog  bonusa ukoliko firma ostvari svoj poslovni cilj
  • Radne uslove (radni sto, kompjuter, Internet i dr.)  u IT inkubatoru, tj.  uslove za celodnevni rad i studiranje

Od studenta – dobitnika stipendije se očekuje da:

  1. radi  od 9 do 17 časova u IT inkubatoru Poslovno-obrazovnog centra UM u Nišu;
  2. najmanje 30 časova nedeljno studira i prati nastavu u Poslovno-obrazovnom   centru UM u Nišu ;
  3. radi 10 časova nedeljno u okviru  razvojnih projekata jedne od firmi osnovanih od strane A+Crowd;
  4. svake školske godine položi sve ispite programa, tj. da ostvari   60 ESPB  godišnje, sa prosekom ocena od najmanje 8;
  5. radi projektne zadatke usklađene sa  zahtevima davaoca stipendije;
  6. izborne predmete bira u skladu sa zahtevom davaoca stipendije;
  7. stručnu praksu u trajanju od 5 meseci (ceo 7.  semestar) realizuje u firmi davaoca;
  8. posle završetka studije, prihvati radni odnos sa punim radnim vremenom  u firmi davaoca stipendija najmanje onoliko godina koliko je  primao stipendiju.

 

Kandidati za dobijanje stipendije, odn. gore navedenog paketa podrške, treba da zadovolje sledeće uslove da bi dobili stipendiju:

  • Studenti su osnovnih akademskih studija u oblasti računarstva, softverskog inženjerstva ili informacionih tehnologija.
  • U toku studija ostvarili su prosek ocena od najmanje 8
  • Redovno su studirali, tj. nisu gubili godine studija

 

Kanidati za stipendiju treba da podnesu svoje prijave do 11. septembra, zajedno sa neophodnim dokumentima (uverenje o položenim ispitima, ako nisu studenti Univerziteta Metroplitan, originale ili overene kopije svedočanstava, kopiju lične karte)  u Poslovno-obrazovnom centru UM u Nišu, Bulevar  Cara Konstantina 80-82.

 

Prijavljeni kandidati biće testirani i sa njima će se obaviti razgovor  5. jula 2014.

 

Za dodatne informacije zainteresovana lica se mogu obratiti   elektronskom poštom  na adresu: info.nis@metropolitan.ac.rs  ili telefonom na broj 018 551-000 ili 011 20-30-885

 

DODATNE INFORMACIJE

 

NAČIN STUDIRANJA: Student studira i istovremeno radi na projektima davaoca stipendije, a u skladu sa dostignutim nivoom znanja, veština i sposobnosti. Studiranje rešavanjem problema, omogućava ravoj stručnjaka kakve poslodavci traže:  samoinicijativne, preduzetne, inovativnn i spremne da stalno uče i proširuju svoja znanja.  Student radi   najmanje osam sati svakog radnog dana u Poslovno-obrazovnom centru Univerziteta Metropolitan, u čijem IT inkubatoru ima svoj radni sto, sa kompjuterom koji koristi za čitanje i analizu nastavnih materijala koje obazbeđuje sistem za elektronsko učenje Univerziteta Metropolitan. Student je dužan da  pre dolaska na časove aktivne nastave (20 do 22 časa nedeljno), prouči tekst predavanja. Časovi aktivne nastave (5 do 7 časova nedeljno za svaki predmet) obuhvataju diskusije vezane za predavanje, kao i intenzivan i praktičan rad na računaru uz pomoć asistenata. Na ovim časovima se vodi diskusija o konceptima izloženim u tekstu predavanja, daju se dodatna objašnjenja, a praktično se  radi na zadacima, tj.  realizuju se  vežbe u računarskim učionicama Poslovno-obrazovnog centra Univerziteta Metropolitan  (student radi i studira u istoj zgradi). Svake nedelje student dobija domaće zadatke koje mora da reši do sledeće nedelje, radi testove, a u okviru svakog predmeta (sem matematičkih predmeta i engleskog) dobija projektni zadatak čijom izradom student pokazuje stečena znanja i veštine iz programa predmeta.

 

RAD U TOKU STUDIJA: Kao stipendista, student radi na zadacima koje dobija od mentora- predstavnika davaoca stipendije. Student prosečno treba da radi oko 10 sati nedeljno,  po zadacima davaoca stipendije. Na taj način on ovladava tehnologijama  i metodologijama koje primenjuje firma u kojoj će kasnije, po završetku studija, biti zaposlen.  Dobijeni zadaci su usklađeni sa dostignutim nivoom znanja i veština studenta. Student im svoj radni sto sa komjuterom u IT inkubatoru i vođen je mentorom, koji je iskusan inženjer za razvoj softvera.  Mentor mu pomaže da lakše savalada neophodne tehnologije i stekne praktična znanja neophodna za uspešno rešavanje dobijenih zadatak od strane mentora, odn.   davaoca stipendije.

 

O DAVAOCU STIPENDIJE: Kompanija A+Crowd je investiciona firma koja investira u razvoj inovacija, tj. u realizaciju ideja za koje njeni stručnjaci zaključe da može biti tržišno uspešna. Po pravilu, za svaku novu ideju, formira posebnu malu start-up firmu (sa sedištem u Torontu, a razvojnim timom u Nišu) koja ima za cilj da ideju uspešno plasira na globalnom tržištu. Pored sopstvenog ulaganja u start-up kompaniju čiji je osnivač, A+Crawd prikuplja veći broj investitora po tzv. Crowd modelu. Pored uspešnog razvoja inovativnog proizvoda, na bazi početne ideje, cilj je i kasnija prodaja start-up firme većoj svetskoj firmi, što onda daje mogućnost daljeg dinamičkog razvoja ranije osnovane firme. Cilj kompanije A+Crowd je da omogući otvaranje što većeg broja dobro plaćenih radnih mesta za mlade i dobro obrazovane stručnjake, ali i osnivanje što većeg broja novih firmi u kojima se realizuju nove ideje iz kojih nastaju novi, inovacioni proizvodi. A+Crowd i Univerzitet Metropolitan zajednički rade na realizaciji ovih ciljeva, jer smatraju da ne treba da cilj bude prodaja jeftine radne snage (npr. rada programera u off-shore poslovima), već komercijalizacija novih ideja, stvaranje novih firmi i nove industrije znanja i inovacija.

 

O START-UP FIRMAMA: Za relizaciju svake pozitivno ocenjene ideje i inicijative, kompanija A+Crowd osniva posebnu start-up komaniju, koja ima psolovni cilj da ideju pretvori u uspešnu inovaciju koja se plasira na regionalnom, evropskom ili svetskom tržištu. Firma zapošljava i iskusne inženjere za razvoj softvera, zapošljava i  diplomirane studente – stipendiste A+Crowd, a za nju radi i određeni broj stipendista  firme A+Crowd. Već do kraja 2014. Godine očekuje se da će u IT inkubatoru Poslovno-obrazovnog centra UM raditi 4 do 5 start-up kompanija koje će uskoro osnovati A+Crowd. Start-up firma biće osnovana u Torontu, a njen razvojni deo će biti lociran u Nišu, u IT inkubatoru.  Ukoliko uspešno realizuje inovaciju na trđištu, i ukoliko se višestruko uveća vrednost fiorme njenom prodajom nekoj većoj svetskoj firmi, zaposleni u firmi dobijaju i poseban bonus zbog uspešne prodaje firme.

 

UNIVERZITET METROPOLITAN: Univerzitet Metropolitan primenjue najsavremenije kuriklume svojih studijskih programa koji su usklađeni sa svetskim standardima, tj. sa preporukama  koje daju  američka udruženja informatičara, kao što su IEEE Computer Society, ACM i AIS. Na taj način, studenti stiču znanja  po programima koji su priznati u svetu i usaglašeni sa zahtevima najvećeg broja kompanija iz oblasti računarstva. Pored toga, Univerzitet primenjuje nasavremenije metode nastave, kombinujući klasične oblike nastave i metode elektronskog učenja, tj. onlajn studiranja. U svom Poslovno-obrazovnom centru u Nišu, Univerzitet Metropolitan primenjuje vrlo savremeni i unikatni model obrazovanja u Srbiji. Studenti paralelno studiraju i rade za svoje stipenditore – u istoj zgradi. Pre održavanja aktivnih časova nastave, proučavaju tekstove predavanja i druge nastavne materijale korišćenjem sistema za elektronsko učenje Univerziteta Metropolitan. To omogućava interaktivnost nastave za vreme časova, na kojima studenti vode diskusije o proučenom gradivu, a asistenti im pružaju dodatna objašnjanja. Međutim, od posebne vrednosti je praktični deo nastave, jer studenti nove koncepte odmah primenjuju rešavanjem konkretnih problema, a u okviru praktičnih vežbi u računarskim učionicama. Asistenti im u tome pružaju punu pomoć, i ocenjuju urađene domaće zadatke date prethodne nedelje, kao i urađene projekte na kraju semestra. Na ovaj, hibridni način studiranja (kombinacija elektronskog učenja i rada u računarskim učionicama uz podršku asistenata) studenti se osposobljavaju za uspešan profesionalni i praktični rad, jer oni nisu samo naučili kako da korste stečena znanja, već i kako da uče i da se samostalno dalje  usavršavaju.