Intervju: Ilustracije profesora Borisa Kuzmanovića osvajaju vredne međunarodne nagrade

Intervju: Ilustracije profesora Borisa Kuzmanovića osvajaju vredne međunarodne nagrade

31.10.2017.

Profesor Fakulteta digitalnih umetnosti Univerziteta Metropolitan, Boris Kuzmanović dobio je nagradu zajedno sa izdavačkom kućom „Kreativni centar“ na Frankfurtskom sajmu knjiga za „Najbolji evropski udžbenik“ (Best European Learning Material Award – BELMA), knjige iz edicije „Zabavni svet geometrije“ namenjene predškolcima.
 
Nagrađene su knjige „Igramo se linijama“, „Igramo se oblicima“ i „Slagalice“ autorki Milene Radovanović, Milje Radovanović i Mirjane Radovanović, sa ilustracijama našeg profesora Borisa Kuzmanovića.

 

Koliko Vam znači nagrada sa Frankfurtskog sajma knjiga za „Najbolji evropski udžbenik“, obzirom da je to već četvrta nagrada sa istog?

 

Nagrade za najbolje evropske udžbenike svake godine dodeljuju Frankfurtski sajam knjiga, Međunarodna asocijacija za istraživanje udžbenika i obrazovnih medija (IARTEM) i Evropsko udruženje izdavača udžbenika (EEPG). Nagrađene knjige „Igramo se linijama“, „Igramo se oblicima“ i „Slagalice“ nagrađene su u prvoj od četiri kategorije raspoređene po  uzrastima dece. Nagrade sa Frankfurskog sajma koje sam obogatio svojim ilustracijama „Kreativni  centar“ je dobio još i 2007. godine „Muzičko za 3 razred osnovne škole“, 2012. godine „Matematika kao igra 1 i 2“ i 2014. godine „Veseli vrtić“.

Nagrada za najbolji evropski udžbenik svakako pruža snažnu satisfakciju za dalje kreativno stvaralaštvo, kvalitetnu saradnju sa izdavačima i  autorima. Broj nagrada obavezuje na iskren i profesionalni odnos koji gajite prema sebi i društvu oko vas, ali je i motiv da se segment ilustracije što više promoviše i pozitivno prenese na mlade umetnike koji svoju buduću umetničku perspektivu osećaju i grade kroz ilustraciju.

 

Gde pronalazite inspiraciju za Vaše ilustracije koje krase stranice mnogih knjiga?

 

Inspiracija je posledica snažne potrebe da maštu i ideje prenesem na određen vizuelni način, bilo kroz sliku, crtež, ilustraciju, tekst, animirani film ili neki drugi medij. Bez snažne potrebe i želje inspiracija vremenom nestaje i bledi. Inspiraciju sa druge strane dobijam na različite načine u zavisnosti od unutrašnjih ili spoljašnjih okolnosti kao što su trenutno raspoloženje, psihičko ili emotivno osećanje, određena spoljašnja informacija, razmišljanja, društvene okolnosti, zadate teme i projekti. Inspiracija nije uvek istog inteziteta, ali je neophodan pokretač. Kroz iskustvo sam shvatio da je inspiracija produkt dugotrajnog rada. Što više stvaram, više sam motivisan za buduće projekte.

 

Kako prenosite svoje poslovne uspehe na studente Fakulteta digitalnih umetnosti Univerziteta Metropolitan?

 

Odgovor na ovo pitanje je usko povezan sa prethodnim odgovorom. Uspeh inspiriše mene, a ja kao profesor, na šta me obavezuje etika mog poziva, moram da inspirišem studente i da razbuktim želju za stvaranjem, otkrivanjem i samopotvrdjivanjem. Uspeh koji profesor postigne gradi snažniji legitimitet i poverenje među studentima da mogu lakše i sa više optimizma da ga slede i da prevaziđu sve nesigurnosti kroz vlasiti rad, razmišljanja i angažovanja.

 

Profesor mr Boris Kuzmanović završio je Akademiju Umetnosti u Novom Sadu, smer za grafički dizajn i vizuelne komunikacije, a postdiplomske studije na predmetu grafika i oblikovanje knjige. Od 2008. godine nastavnik je (docent) na Univerzitetu Metropoitan, Fakultetu digitalnih umetnosti. Ima uspešnu saradnju sa više izdavačkih kuća u zemlji i inostranstvu. Do sada je uradio preko 50 slikovnica, knjiga, udžbenika i naslovnica sa predko 1000 ilustracija kako za decu tako i za odrasle. Značajnije izdavačke kuće sa kojima sarađuje su: „Kreativi Centar“ – Beograd, „Zavod za izdavanje udžbenika“ – Beograd, „Laguna“ – Beograd, „Mladinska knjiga“ – Zagreb (Hrvatska), „Salariya“ – London (Velika Britanija) i mnogi drugi. Učestvovao je na više samostalnih i kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu i dobitnik je vrednih nagrada.