5. Metropolitan Fashion Day u okviru projektnog zadatka Modni marketing i The last specimens kao odgovor studenata Modnog dizajna na new normal
7.12.2020.Održan je jubilarni 5. Metropolitan Fashion Day, koji se organizuje kao projektni zadatak na četvrtoj godini studijskog programa Modni dizajn, kod profesorke dr Milice Slijepčević i na predmetu Modni marketing. Cilj projektnog zadatka je da studenti savladaju veštinu organizovanja specijalnih događaja iz oblasti modnog marketinga i da svaki student u okviru projekta ima svoju ulogu tj. zaduženje u realizaciji istog. Ove godine Metropolitan Fashion Day je imao novi, digitalni koncept sa temom – The last specimens, prilagodivši se novonastaloj situaciji i trenutnom pojmu new normal koji je postao naša svakodnevnica, a u okviru koga su studenti predstavili svoje kreacije.
Ovogodišnja tema je inspirisana apokalipsom i u skladu sa tim je osmišljen i sam koncept 5. Metropolitan Fashion Day-a. Ideja je bila da modeli stoje u inkubatorima i kao što je i sam naziv projekta i teme – predstavljali su poslednji primerak svoje vrste. Inspirisani dešavanjima koja su nas neočekivano zadesila pojavom pandemije virusa COVID-19, što je zapravo socijalna (fizička) distanca koja je postala osnovno oružije u borbi sa ovim virusom.
Usled novonastale situacije i epidemioloških mera, ceo događaj je održan u drugačijim okolnostima od dosadašnjeg, a na koji su studenti Modnog dizajna navikli ljubitelje mode i MET Fashion Day-a. Studenti su realizovali 5. Metropolitan Fashion Day, koji se ove godine predstavio u digitalnom format, kroz video i fotografije napravljene u studijskom prostoru „STUDIObgd“.
Studenti 4. godine Modnog dizajna Fakulteta digitalnih umetnosti koji su učestvovali u projektnom zadatku 5. Metropolitan Fashion Day-a su: Dino Puljić, Sofija Stanković, Ivana Matijević, Una Janković, Tamara Vojnovski, Bogdan Mrša, Milica Tovilović i Marijana Stepanović.
Mladi modni dizajneri, kreativni i uspešni studenti završne godine FDU-a Univerziteta Metropolitan, su svoje kreacije u okviru projektnog zadatka opisali i približili kao viđenje – The last specimens:
Milica Tovilović – „Moj model je prvobitno trebalo da bude u virtuelnoj formi, ali zbog samog koncepta sam odlučila da ga ipak realizujem. Inspiraciju sam dobila obilazeći nekoliko second hand radnji i nalaženjem različitih stvari koje bih mogla da iskombinujem u nešto novo i dam im nov život. U skladu sa našim – post apocalyptic konceptom, model podseća na diy projekat, jer kada se krize dešavaju ljudi moraju da se snalaze kako ko ume. Cela poruka koju želim da pošaljem je da uvek od različitih stvari može da se napravi nešto novo i reciklirano.“
Ivana Matijević – „Model je inspirisan moto trkama, kao brz sport, samim tim i opasan, ali povezan sa post apocalyptic konceptom. Od materijala korišćeni su pamuk, lan i eko koža, lagani materijali daju osećaj lepršavosti na vetru, dok s druge strane zajedno sa eko kožom zatežu u nekim delovima što odaje utisak pucanja od brzine.“
Dino Puljić – „Prikazani model pripada kolekciji Tatsuo koja je inspirisana tradicionalnim Japanskim mačevanjem Kendo. Danas su Samuraji u Japanskoj kulturi prisutni kroz legende kao i kroz mnoge sportove tradicionalnog mačevanja. Početna ideja za kolekciju Tatsuo kreće od tradicionalnog Japanskog mačevanja Kendo, gde se odevne forme razvijaju usled Japanskih nacionalnih vrednosti u inovativne oblike savremenog dizajna.
Kombinacijom kvalitetnih prirodnih materijala, različitih tekstura i punoće dobijene su siluete ekstravagantne forme koje odišu Japanskim duhom. Zastupljena je slojevitost kao i postepeni prelaz od debljeg ka tanjem materijalu. Čime se postiže izuzetna skladnost između materijala i odevnih formi.“
Tamara Vojnovski – „Dekonstrukcija je dizajnerski pokret gde se koriste glavni elementi konstrukcije odevnog predmeta i gde se čine vidljivim u finalnom komadu garderobe.
U mom slučaju, koristila sam stari sako i pretvorila ga u nešto inovativnije. Kako model ne bi izgledao monotono, smenjuju se različitosti u teksturi i nijansama materijala, i kombinovanjem ukrasa u vidu dugmića i ručno rađenih šavova. Zbog stvari koje su promenjene i naknadno dodate na tom sakou, dobijena je i nova originalna forma.“
Marijana Stepanović – „Model sam želela da prikažem kroz tehniku dekonstrukcije. Kao glavne elemente koristila sam muške košulje, koje sam ručno obojila. Kombinacijom ringlica, nitni i lanaca želela sam da dobijem kontrast i samim tim efekat interakcije (između odevnog predmeta i manekenke tj. samog modela).“
Unа Janković – „Inspiraciju sam dobila samom temom – post apocalyptic, koja se nadovezuje na COVID epidemiju i koja utiče na sve nas. Samim tim kroj je sačinjen od različitih delova sakoa, bluza, prsluka, košulja, koje sam nabavila u second hand-u i nakon toga ih dekonstruisala.
Model je predstavljen kao mračan, sa asimetrijom tamnijih boja, kao što su crna, koja odaje utisak ove teške situacije i kontrastom sive boje, na kojoj su nacrtane ljudske glave, gde su predstavljene kao borba i nalaženje „svetle tačke“ u trenutnim nepovoljnim životnim okolnostima.“
Bogdan Mrša – „Look 1 iz kolekcije The Split A/W 2020 koju ćete u celosti moći da vidite na prolećnom izdanju Belgrade Fashion Week-a.“
Sofija Stanković – „Samo kada bi… Identitet naših izbora trebalo bi da je manifest naše ličnosti, sopstva koje često pada u drugi plan, jer izbore pravimo automatski zasnovane na kratkim proračunima, a vremena za analizu je malo.
I baš kada smo pomislili da smo se navikli na sva moranja i sva stereotipna podrazumevanja, poklonjeno nam je mistično vreme za sebe. Vreme koje smo upravo morali posvetiti sebi i spoznaji onog nežnog u nama, onog delikatnog i baršunastog od čega smo satkani. Vreme nove ljubavi i slobode koje nosi jedinstveno nadahnuće.
U duhu preporoda nastala je kolekcija EASE čiji je osnovni motiv analiza i istraživanje forme, a inspiracija za primenu boja se ogleda u zagasitim nostalgičnim obrisima. Vođena time, pokušala sam da kroz primenu materijala sa fluidnim svojstvom izrazim povezanost između tela i odevnog komada.“
U nastavku pogledajte fenomenalne modele naših studenata i fotografije sa 5. Metropolitan Fashion Day-a, a koje je fotografisao takođe student Univerziteta Metropolitan, Nenad Jevtić, kao i video – digitalno izdanje ovog modnog zadatka i projekta iz predmeta Modni marketing, pod mentorstvom profesorke Slijepčević, a koji je uradio stipendista Fakulteta digitalnih umetnosti, Andrej Šerčić.